امروزه در اکثر خانه ها از پکیج به عنوان سیستم گرمایشی استفاده می‌شود و گاهی ممکن است این پکیج ها دارای مشکلاتی شود که با خواندن مقاله تعمیر و سرویس پکیج های دیواری و زمینی متوجه می‌شوید خیلی از این مشکلات به راحتی قابل حل است. در این مقاله مراحل تعمیر پکیج در خانه را به صورت اصولی و گام به گام آموزش می‌بینید.

انجام کلیه خدمات تعمیر و سرویس پکیج های دیواری خود را به همکاران با تجربه و ماهر ما در همکاره بسپارید.

شناسایی پکیج و قطعات پکیج شوفاژ دیواری با آموزش تعمیر و سرویس پکیج های دیواری

دستگاه پکیج شوفاژ دیواری وسیله ایست که در جهت گرمایش آب مصرفی و رادیاتور ها تعبیه می‌شود و برخلاف سیستم موتور خانه های خانگی که در جهت گرمایش مجموع واحد های یک آپارتمان استفاده می‌شود. پکیج های شوفاژ دیواری به عنوان سیستم گرمایش یک واحد مسکونی مجزا استفاده می‌شود.

شناسایی پکیج و قطعات پکیج شوفاژ دیواری. تعمیر و سرویس پکیج های دیواری

مزایای پکیج شوفاژ دیواری نسبت به موتور خانه های سنتی:

از آنجایی که پکیج های شوفاژ خانگی مجزا برای هر واحد تعبیه می‌شود پس یکی از مزایای آن مشخص بودن و تفکیک مصرف سوخت هر واحد نسبت به واحد های دیگر است و همچنین در صورت نیاز به تعمیرات، هزینه آن برای صاحب واحد و مصرف کننده پکیج است و دیگر نیاز به دردسر اشتراک هزینه ها برای همه واحد ها نیست. اما در ساختمان هایی که از موتورخانه سنتی استفاده می‌شود حتی اگر خانواده ای مسافرت هم باشند و از سیستم گرمایشی استفاده ای نداشته باشند بازهم هزینه های مربوطه برای آن خانواده هم حساب می‌شود.(تعمیر و سرویس پکیج های دیواری)

از مزایای دیگر پکیج شوفاژدیواری نگهداری و تعمیر این دستگاه است که دستگاهی با ساختار ساده است که به مصرف کنندگان پکیج این امکان را می‌دهد تا در صورت بروز مشکل و نیاز به تعمیرات، مصرف کننده توانایی تعمیر آن را داشته باشد ولی سیستم موتور خانه های سنتی منازل در صورت بروز مشکل، نیاز به تعمیرکار متخصص جهت رفع آن دارد.

مزایای پکیج شوفاژ دیواری نسبت به موتور خانه های سنتی:

شناسایی و معرفی قطعات پکیج با آموزش تعمیر و سرویس پکیج های دیواری

بطور کلی قطعات پکیج را می‌توان در دسته های زیر تقسیم کرد:

برد کنترل در تعمیر و سرویس پکیج های دیواری

برد کنترل به عبارتی مغز اصلی دستگاه پکیج به حساب می‌آید و عملکرد آن براساس گزارشاتی است که از سنسورهای پکیج دیواری دریافت می‌کند و براساس آن دستوراتی را به قطعات مجری دستگاه فرمان می‌دهد.

برد کنترل . تعمیر و سرویس پکیج های دیواری

سنسورهای پکیج دیواری

سنسور ها همانگونه که از نامشان مشخص است وظیفه اعلام گزارش کارایی دستگاه پکیج را به برد کنترل دستگاه دارند.
سنسورهای آب سنسورهای گاز و دود
سنسورهای برق

سنسورهای پکیج دیواری

قطعات مجری فرمان پکیج(تعمیر و سرویس پکیج های دیواری)

قطعات مجری فرمان پکیج، دستورات برای اعمال را به برد کنترل می‌رسانند.

قطعات مجری فرمان پکیج

قطعات مکانیکی پکیج در تعمیر و سرویس پکیج های دیواری

این قطعات هر کدام بصورت مجزا وطیفه ای مشخص دارند. و نیازی به اعمال دستورات از طرف برد الکترونیک ندارند و در داخل پکیج تعبیه شده اند.

قطعات مکانیکی پکیج

ارور پکیج یا کد خطا در پکیج:

علائمی که برد الکترونیک برای عیب یابی مشکل بوجود آمده در دستگاه پکیج به ما نشان داده می‌شود، کد خطا یا ارور پکیج گفته می‌شود. در واقع اگر بخواهیم بصورت شفاف بررسی کنیم:

همانگونه که گفته شد برد الکترونیک پکیج شوفاژ دیواری مغز دستگاه پکیج است .و بر روی عملکرد و کارایی تمام قطعات دستگاه پکیج نظارت دارد. و این نظارت توسط سنسور های عملی می‌شود که در نقاط مختلف دستگاه پکیج وجود دارند. و اگر در قسمتی از پکیج مشکلی بوجود آید، کنترل برد به وسیله سنسور های تعبیه شده در دستگاه پکیج، عیب و مشکل را شناسایی کرده و بصورت ارور یا خطا به مصرف کننده هشدار می‌دهد که مشکل بوجود آمده مربوط به کدام قسمت از دستگاه است. پکیج های دیجیتال این هشدار را بصورت حروف لاتین و اعداد بر روی نمایشگر نشان می‌دهند. ولی پکیج های آنالوگ با چشمک زدن چراغ ها اطلاع می‌دهند.

اولین مرحله از تعمیر و سرویس پکیج های دیواری ، بررسی ارور و کد خطا پکیج است.

این بدین معناست که اگر دستگاه کیج شما دچار هرگونه مشکلی شد. قبل از انجام هر گونه اقدامی ابتدا میبایست چک کنید که کد خطا مشخص کننده خطا است یا خیر.

ارور پکیج و کد خطا به دو صورت اعلام می‌شود:

در دستگاه پکیج های آنالوگ ارور چکیج یا کد خطا دستگاه با چشمک زدن چراغ های سبز یا قرمز بر روی پنل اعداد دستگاه که از اعدادی 30 تا 80 است مشخص می‌شود. البته در صورت باز بودن شیر آب گرم نیز چراغ های دستگاه بصورت چشمک زن در می‌آید. که مهم است این دو حالت را با هم اشتباه نگیرید.

به عنوان مثال در دستگاه پکیجی مثل ایران رادیاتور در مدل آنالوگ، کد خطا و ارور بصورت چشمک زدن یک و یا چند چراغ همزمان بر روی عدد خاصی است که با بررسی این اعداد و چراغ های هشدار توسط دفترچه راهنمای دستگاه پکیج مربوطه می‌توان متوجه علت مشکل و عیب دستگاه شد.
همچنین شناسایی ارور و کد خطا دستگاه پکیج ایران رادیاتور دیجیتال توسط اعدادی که در کنار حرف E بر روی صفحه نمایشگر نشان داده می‌شود قابل تشخیص است. که باز هم با خواندن کد خطا از روی صفحه نمایشگر و مراجعه به دفترچه راهنمای دستگاه ایران رادیاتور دیجیتال، می‌توان علت مشکل و عیب دستگاه را دریافت و درصدد حل آن در آمد.

ارور پکیج و کد خطا به دو صورت اعلام می‌شود:

اقداماتی که در صورت خراب شدن پکیج باید انجام داد:

  • در ابتدا فشار دستگاه پکیج را چک کنید. و اگر عقربه بار پکیج از یک کمتر می‌باشد، شیر پرکن پکیج را باز کنید تا عقربه بار بر روی 1/5 بیاید و پس از آن شیر پرکن را ببندید. (شیر پرکن در قسمت زیرین دستگاه، نصب شده است. برای دسترسی به آن کافی است خم شوید و زیر دستگاه پکیج را مشاهده کنید. شیر پرکن بصورت گرد و اصولا به رنگ آبی یا مشکی است.
  • همه شیر های زیر دستگاه پکیج و شیر ورودی گاز را چک کنید. همه شیر ها باید در حالت باز باشد. ( دسته شیر در هنگام باز بودن در امتداد شیر قرار دارد.)
  • با یک فازمتر سالم، پریز برق ورودی به دستگاه را چک کنید. باید اتصال برق برقرار باشد.
  • از باز بودن شیر های پایین و بالا دستگاه پکیج در زمستان اطمینان حاصل کنید.
  • در صورت قرار داشتن پکیج در بالکن، یک بار با برداشتن دودکش از روی دستگاه پکیج، دستگاه را ریست کنید.
  • دریچه های پلاستیکی موجود در اطراف دودکش را باز نمایید.
  • در صورتی که با باز شدن شیر پرکن دستگاه، عقربه فشار بار تغییری نکرد. بطور صد در صد نافی پرکن دستگاه رسوب گرفته است که باید در صدد حل کردن این مشکل برآیید: برای شروع کار شیر ورودی آبسرد دستگاه را ببندید. و پس از آن از یک عدد آچار تخت به شماره 14 یا 13 شروع به باز کردن شیر پرکن دستگاه کنید و با استفاده از یک سیم مفتول، رسوب سوراخ نافی شیر پرکن دستگاه را خالی کنید و شیر پرکن دستگاه را ببندید.
  • اگر دستگاه پکیج دارای نشتی زیادی بود باید همه شیر های زیر پکیج را ببندید. و در ادامه اتصال برق و پکیج را قطع کرده و با یک تعمیرکار تماس بگیرید.
  • همچنین می‌توانید فقط با یک تماس به شماره 3830 از کادر مجرب و متخصص شرکت همکاره کمک بگیرید.(تعمیر و سرویس پکیج های دیواری)
اقداماتی که در صورت خراب شدن پکیج باید انجام داد:

علت اصلی خاموش شدن پکیج در تعمیر و سرویس پکیج های دیواری:

کم شدن فشار بار دستگاه پکیج می‌تواند از دلایل اصلی خاموش شدن انواع پکیج های دیواری باشد. کم شدن فشار دستگاه پکیج اصولا توسط پرشر سوییچ آب دستگاه شناسایی شده و عملکرد دستگاه پکیج را به طور کامل قطع می‌کند.
برای رفع چنین مشکلی باید شیر پرکن دستگاه را که در زیر پکیج قرار دارد باز کنید. و اجازه دهید تا عقربه فشار بار به 1/5 برسد و سپس شیر پرکن دستگاه را ببندید.

نکته: از آنجایی که اکثر پکیج ها دچار افت فشار می‌شوند. لذا مهم است در صورت هر گونه مشکل، ابتدا فشار بار دستگاه پکیج را چک کنید. اگر عقربه فشار زیر عدد 1 باشد پس مشکل از فشار بار دستگاه پکیج است.

اقداماتی برای بالا بردن فشار پکیج :

اگر برای اولین بار است که قصد تنظیم فشار بار دستگاه پکیج را دارید. به روش زیر عمل کنید:
در ابتدا کار باید قطعه شیر پرکن دستگاه پکیج را پیدا کنید. قطعه شیر پرکن دستگاه پکیج در زیر دستگاه پکیج قرار گرفته است. که برای مشاهده آن باید حتما خم شوید. و در زیر پکیج قطعه را جستجو کنید. قطعه شیر پرکن پلاستیکی و صورت آبی رنگ یا مشکی می‌باشد. لازم است که ولوم شیر پرکن را در جهت خلاف عقربه های ساعت بچرخانید. و اجازه دهید شیر پرکن باز بماند تا زمانی که عقربه فشار بار دستگاه پکیج بر روی 1/5 قرار بگیرد و سپس محکم آن را ببندید.

نکته : در طی تعمیر و سرویس پکیج های دیواری ، حتما در انتهای کار از بسته بودن کامل شیر پرکن دستگاه اطمینان حاصل کنید.(تعمیر و سرویس پکیج های دیواری)


در صورتی که فشار آب ساختمان کم است. دستگاه دچار افت فشار می‌شود. و باید این کار را در ساعات پایانی شب انجام دهید.
اگر فشار دستگاه پکیج بیشتر از حد مناسب شد از یکی از رادیاتور های دستگاه کمی آب را تخلیه کنید تا فشار دستگاه نرمال شود.

منبع: fitterfix.com

برای استفاده از خدمات بیشتر سایت همکاره و همکاران با تجربه ما درشرکت همکاره با شماره تلفن 3830 تماس بگیرید.